Komfort při dlouhodobém užívání berlí
Tipy a vychytávky pro zvýšení pohodlí a bezpečí
Pokud sháníte berle pouze na krátkou přechodnou dobu například z důvodu akutního úrazu, na výběru vhodného typu berle zas tolik nesejde. Stačí vcelku jednoduché univerzální berle, které si nastavíte podle výšky vaší postavy.
Naopak v rámci dlouhodobého užívání berlí, ať už doma nebo venku, je důležité si správný typ berle dobře rozmyslet. Člověk se tak mnohdy vyhne nepříjemnostem, dyskomfortu i chronickým lokálním otlakům či bolestem horních končetin i páteře například z nesprávného nebo nepohodlného užívání. Nepostradatelnou součástí bývají i doplňky k berlím, které mohou významně zlepšit komfort a bezpečí při jejich používání.
Na co tedy myslet při výběru správné francouzské hole?
Zde je pár tipů a vychytávek, které mohou velkou měrou usnadnit zejména dlouhodobé používání berlí:
1. Držadlo
V prvé řadě je potřeba věnovat velkou pozornost držadlům. Při užívání hlavně francouzských berlí je vyvíjen abnormální tlak na celou horní končetinu včetně ramene, nejvíce je v prvotní fázi cítit zátěž na ruce a zápěstí. Zásadní je vybrat vyměkčené ergonomické držadlo, které je přizpůsobeno tvaru ruky a prstů, redukuje klouzání, zlepšuje správný úchop berle a díky vyměkčení zmírňuje přímý tlak na ruce, ulevuje dlaním i drobným kloubům ruky a minimalizuje tak riziko mozolů a otlaků. Při individuálním riziku časného opotřebení vyměkčeného držadla doporučujeme vybrat si typ berle s vyměnitelným držadlem, event. dokoupit návlek na držadlo.
Komfortnější a zdravější variantou pro vaše ruce jsou ergonomická držadla koncipovaná přímo pro pravou nebo levou ruku, které nejvěrněji kopírují otisk ruky. Je však třeba poznamenat, že pro někoho jsou méně praktické tím, že nejsou právě stranově univerzální.
Na závěr je nutno zmínit tzv. ergodynamickou berli, která kromě zajištění ergonomického držení disponuje speciálním držadlem, které navíc pruží, a tím tlumí nárazy.
2. Loketní opěrka
Neméně důležitou součást příjemného dlouhodobého užívání berlí hraje i loketní opěrka.
Vyrábí se v různých tvarech a konstrukcích, která se různě přizpůsobuje předloktí a působí ergonomicky, event. ergodynamicky. Vyměkčení loketní opěrky odlehčí zátěži na zadní část předloktí, která spolu s loktem bývá chronicky přetěžována. Dle typu a tvaru loketní opěrky lze dokoupit i vypolstrovaný návlek.
Co se týče jednotlivé konstrukce loketní opěrky, některé typy umožňují zaklesnutí druhé berle k první pro větší praktičnost při odkládání berlí.
3. Koncový násadec
V dnešní době jsou protiskluzové gumové nástavce standardní součástí každých berlí. V případě opotřebení je možné dokoupit tento náhradní díl, jen je potřeba znát průměr gumového násadce, který je kompatibilní s průměrem trubky.
V případě, že berli často odkládáte, existuje speciální násadec typu trojnožka, která berli při ponechání udrží ve svislé poloze.
Zvláště v zimních obdobích, kdy je nasněženo nebo se může tvořit ledovka, oceníte kovový násadec s hroty, který vám pomůže pohybovat se s berlemi na zledovatělém povrchu s větší jistotou. Jednoduchá a univerzální konstrukce umožňuje snadné odklopení, abyste ve vnitřním prostředí nepoškrábali podlahu.
4. Odrazky
Pokud patříte k aktivním uživatelům, kteří chodí ven i za šera, tmy či zhoršené viditelnosti, nebo se pohybujete často u silnice nebo ve zvýšeném dopravním provozu, je pro vás ideální berle s odrazkami. Většinou bývají vpředu na držadle a vzadu na loketní opěrce. Odrazky zvýší vaši viditelnost a přispějí tak k větší bezpečnosti. Pokud vybrané berle nedisponují zabudovanými odrazkami, je možné dokoupit nalepovací.