Není berle jako berle aneb důležité rozdíly mezi berlemi

27. února 2024

Není berle jako berle aneb důležité rozdíly mezi berlemi

Berle patří mezi základní zdravotnické pomůcky používané k podpoře chůze a stability u osob s omezenou pohyblivostí či problémy s rovnováhou. Zlepšují celkovou nezávislost a bezpečnost, a tím se řadí berle k nepostradatelným prvkům v domácnosti i do venkovního prostředí. Berle jsou vyrobeny z lehkých a pevných materiálů (nejčastěji hliník nebo tzv. duralumin), díky čemuž jsou snadno přenosné a ovladatelné. Každá berle se skládá z loketní opěrky, rukojeti a trubky, která je zakončena gumovým nástavcem. Existuje však mnoho různých druhů v závislosti na individuálních potřebách uživatele.

Zde si představíme základní typy berlí a jejich specifické vlastnosti.


Podpažní berle

Podpažní berle jsou vysoké rovné párové berle z duralu s podpažní výstelkou, která se opírá do podpaží. Díky tomu se snižuje tlak na ruce a zápěstí. Tyto berle jsou také ideální pro osoby s menší fyzickou silou, ale nejčastěji najdou uplatnění při akutních úrazech, kdy není možný došlap na jednu dolní končetinu.

Berle jsou standardně dodávané v párech a jsou stranově univerzální. Vyrábí se v šedém provedení v několika velikostech podle výšky postavy, výška opěradla i samotné berle jsou i v rámci konkrétní velikosti běžně nastavitelné. Samozřejmostí je vyměkčená podpažní opěrka a gumový násadec na konci berle, existují i typy s měkkou dlaňovou vložkou. Nosnost těchto berlí bývá kolem 100kg.


 

Předloketní berle - tzv. francouzské hole

Předloketní berle neboli francouzské hole jsou nejběžnějším používaným typem berlí. V užším slova smyslu jde o berle s otevřenou opěrkou předloktí, které umožňují uživatelům snadno a rychle berli uchopit. Předloketní opěrka zvyšuje pevnost a stabilitu při držení a celkově tím zlepšuje komfort při užívání berle. Na rozdíl od podpažních berlí umožňují francouzské berle určitý došlap na postiženou končetinu, tedy pomáhají chůzi pouze odlehčovat.  

Berle s otevřenou opěrkou předloktí


Berle jsou standardně výškově nastavitelné a dosahují nosnosti většinou kolem 130-140kg. Loketní opěrky mají různý tvar a provedení s otvory, konec berle je opatřen gumovým nástavcem, který lze v případě potřeby vyměnit (velikost nástavce se řídí průměrem trubky). Držadla jsou v dnešní době již všechna ergonomická, tedy uzpůsobená komfortnímu držení v ruce s mírným vykrojením pro prsty. Držadla můžou být tvrdá plastová, pogumovaná protiskluzová či vyměkčená, u některých je držadlo i vyměnitelné. Lze vybírat mezi typy stranově univerzálními a specifickými, u kterých je tvar držadla přímo přizpůsoben konkrétně levé nebo pravé ruce. Některé typy nabízejí i možnost sklopení držadel.

K dispozici je široká škála barevných variant, ať už trubek či opěrek, možnost vyměkčeného držadla i loketní opěrky, různého tvaru a provedení loketní opěrky.

Některé berle disponují zabudovanými odrazkami vpředu na držadle a vzadu na opěrce pro zvýšení bezpečnosti na chodníku či na silnici v šeru a ve tmě.

Berle s uzavřenou opěrkou předloktí


Pro větší jistotu při držení berlí jsou k dispozici francouzské berle s uzavřenou opěrkou předloktí.

Opěrka uzavře předloktí, čímž zajistí větší oporu a bezpečí při chůzi. Navíc u osob s oslabeným úchopem ruky zabraňují vypadnutí či sklouznutí berle z držení.

Stejně jako jiné berle jsou standardně výškově nastavitelné s gumovým nástavcem na konci. Držadla mají různý tvar a měkkost a vyrábějí se v různých barevných variantách. 

Berle s uzavřenou opěrkou předloktí

 


Skládací (francouzské) berle

Pokud často cestujete nebo šetříte úložný prostor, pak by Vás mohly zaujmout berle skládací.

Pevností a odolností se díky své kvalitní konstrukci vyrovnají i klasickým neskládacím berlím a stejně je to i s nosností. Nejčastěji jde o třídílnou konstrukci, která nevyžaduje velkou fyzickou ani časovou náročnost. Výhodou je i transportní obal, který je součástí balení.

Skládací berle jako jiné opět disponují pogumovaným ergonomickým držadlem, gumovým nástavcem a vyrábí se v několika barevných provedeních. 


Ergonomické berle

Vyšší třídou zaměřenou na větší komfort a zdraví uživatele jsou tzv. ergonomické berle, které zaujmou nejen vzhledem. Ergonomické berle se snaží o udržení nastavení správného stereotypu chůze a anatomického stoje, jež je dosaženo díky jejich speciálnímu tvaru a konstrukci. Na klouby a vazy je tím pádem vyvíjena menší síla, čímž snižuje jejich namáhání a opotřebení.

Do této úzké kategorie bychom mohli přiřadit tzv. ergodynamické berle, jejichž hlavním atributem je kromě celkové ergodynamiky i speciálně upravená rukojeť, která „pruží“ (můžeme jej přirovnat jako k tlumiči u auta). Rukojeť tím snižuje nárazy a šetří klouby.

Tento typ berlí se dá opět výškově nastavit dle potřeby.


Vícebodové berle

Vícebodové berle jsou speciálním typem berlí, které disponují několika opěrnými body, čímž se zvýší stabilita a rovnováha, a tím i celkové bezpečí uživatele při chůzi.

Samozřejmostí je opět nastavitelnost výšky berle, gumové nástavce na všechny opěrné body a měkké ergonomické držadlo.

 


Dětské berle

Dětské berle jsou speciálně navrženy pro malou generaci, která potřebuje podporu a stabilitu během chůze.

Berle jsou standardně menší než klasické, dají se výškově nastavit, u některých lze nastavit i loketní opěrka. Konec berlí je pro větší bezpečnost zajištěn gumovým nástavcem. Měkká držadla berlí jsou uzpůsobena dětským rukám.

Malé uživatele také jistě potěší různé barevné varianty.

Zpracoval:


MUDr. Dominika Nožičková

Lékař, internista

Specialista na inkontinenční pomůcky, diabetologii a kompresní pomůcky